Pro někoho je práce potěšením, pro někoho naopak povinností. A pro všechny je zdrojem finančních prostředků, bez kterých by se dnes nedalo žít.
Z jakého materiálu mohou být madla zábradlí
Z jakého materiálu mohou být madla zábradlí

Z jakého materiálu mohou být madla zábradlí

Zábradlí se stalo běžnou součástí našich životů, ať už to u schodů nebo to, které najdeme na balkóně či terase. Prakticky každý z nás jej používá prakticky denně, především pak to schodišťové, které nám pomáhá při výstupu a zajišťuje bezpečnost při sestupu.

Avšak obvykle jej ani příliš nevnímáme. Jsme na něj tak zvyklí, že si jen stěží uvědomujeme jeho konstrukci a to, z jakého je vyrobeno materiálu. V mnoha případech se totiž jedná o kombinaci více druhů, například kov a dřevo či kov a plast.

schodiste4

Zásadní je zde hlavně madlo, tedy ona část, které se přidržujeme. Ta by totiž měla být nejen dostatečně pevná, ale zároveň také relativně příjemná na dotek. Jistě všichni známe u venkovního zábradlí, jaké to je, když je mráz a my se dotkneme kovové části holou rukou. Nic příjemného.

Jistě, dalo by se říci, že v interiérech takovýto problém nehrozí. A je to pravda, musíme ale vzít v úvahu, že se jej lidé budou přidržovat po celou dobu sestupu. Pokud bude například drsné, mohlo by způsobit až poranění, což ve veřejných prostorách rozhodně nikdo nechce.

Z jakých materiálů by tedy měla být madla zábradlí Fa-havlicek vyrobena, aby se těmto problémům předešlo? Používají se především dva hlavní, obvykle ve spojení s kovem. Jedním z nich je plast. Tento typ najdeme především v panelácích, kde je oblíben pro svou nízkou cenu a snadnou údržbu.

schodiste2

Tím druhým, který se objevuje hlavně ve starších budovách a v rodinných domech, je dřevo. Zde je možné, aby celé zábradlí bylo z tohoto materiálu, avšak může být i kovové, přičemž dřevěné bude pouze madlo.

Zde jsou náklady poněkud vyšší, a také vyžaduje více péče, zvláště pokud jej používá mnoho lidí. Pokud se totiž lak odře, pak hrozí, že si někdo zadře třísku, a to není nic příjemného. Na druhou stranu je třeba přiznat, že vypadá podstatně lépe, než plast.

Ať už se je ale jakékoliv, vždy by mělo být snadné pro uchopení. Koneckonců, právě pro to bylo vyrobeno.