Pro někoho je práce potěšením, pro někoho naopak povinností. A pro všechny je zdrojem finančních prostředků, bez kterých by se dnes nedalo žít.
Středem každé ložnice je postel
Středem každé ložnice je postel

Středem každé ložnice je postel

Zařizujete-li svou novou ložnici, tak zaručeně přemýšlíte také nad její nejdůležitější součástí, kterou je postel. Žádný jiný nábytek vám nepřinese tolik uvolnění a odpočinku, než právě postel, a proto je její výběr naprosto kritický. Důležité při výběru je, abyste zapomněli na kompromisy a ne přemýšleli o levnějších materiálech, protože to se vám u tohoto kusu nábytku rozhodně nevyplatí.

Ke zdravému, vydatnému a kvalitnímu spánku vám nestačí jen příjemně zařízená ložnice. Velkou pozornost musíte při výběru postele věnovat především jejímu rámu, roštu a matraci. To znamená, že každá součást postele je velice důležitá a dobrá rozvaha a investice do každé ze součástí je naprosto klíčová. Podívejme se, jak byste si jednotlivé aspekty postele měli vybírat.

U rámu zvažte svou vlastní velikost

Základem kvalitního, funkčního a pohodlného rámu je to, aby jedince, který v něm bude spát neomezoval. Když bude rám příliš krátký či úzký, tak se vám jednoznačně nebude spát pohodlně. Šířka rámu začíná na 80 cm, přičemž obvyklejší a více pohodlné šíře jsou 90 a 100 cm. Pokud si nevíte rady s výškou, tak nezoufejte. Dá se totiž spočítat velice jednoduše.

Když vezmete výšku nejvyššího člověka, který v posteli bude spát a přičtete 25 cm, měli byste dostat optimální výšku konkrétně vašeho rámu. Běžně se postele vyrábí standardizované, máte tedy předem dané rozměry, ze kterých si pouze vyberete. Pokud byste chtěli něco speciálního a přesně na míru, tak si samozřejmě můžete nechat rám vyrobit také na zakázku.

Nezapomeňte na důležitost kvalitního roštu

Spousta lidí se během výběru soustředí pouze na volbu rámu s matrací a úplně zapomenou na rošt. Ten je ale extrémně důležitý, protože podporuje funkčnost postele a zároveň kvalitní rošt prodlužuje také životnost matrace. Jak? Velice jednoduše, protože jí pomáhá dýchat, což snižuje množství roztočů a také rovnoměrně rozkládá zátěž. Lamely roštu by měly být co nejpružnější a ideálně by se jich na roštu mělo nacházet alespoň 28.

Poslední krok ke kvalitnímu spánku

Výběr matrace je vždy obrovským tématem a není čemu se divit, když na ní trávíte v průměru 8 hodin denně. Dnes existuje nepřeberné množství typů matrací, přičemž zdravotní se pyšní certifikací a jsou obecně nejvíce doporučované. Každý odborník vám doporučí co nejtvrdší matraci. Na trhu ovšem najdete stupně tvrdosti od 1 do 5, kdy 5 je nejtvrdší. Podívat byste se měli také na počet pevných zón, kterých by mělo být na matraci 5 až 7, aby byla zajištěna správná opora těla.

Pokud si chcete být jistí výběrem rámu, roštu i matrace, tak zajděte do specializovaného obchodu, kde vám se vším poradí, a to v závislosti na vaší hmotnosti, požadavcích na kvalitu i vzhled.