Pro někoho je práce potěšením, pro někoho naopak povinností. A pro všechny je zdrojem finančních prostředků, bez kterých by se dnes nedalo žít.
Na hranici chudoby
Na hranici chudoby

Na hranici chudoby

Hranice chudoby je pomyslná mez, která odděluje dostatek, od nedostatku. Zatímco chudoba je například hladovění, absence střechy nad hlavou, nebo nemožnost pořizovat základní životní potřeby, hranice chudoby je spíš takový výstražný signál, něco jako vteřina před pádem. 

sklopená hlava

Neschopnost splácet

Jelikož většina Čechů bydlí ve vlastním, mají tito lidé tak mnohdy hypotéky, za které si vlastní bydlení pořídili, nebo opravili. Spousta lidí ještě nedávno zvládala hypotéky splácet, jelikož se v rodinném rozpočtu pro tuto položku vymezovaly peníze. Se stálým zdražováním, které však zatížilo rodinný rozpočet, a s koncem fixace, který následovalo navýšení úroku, se spousta lidí setkala s tím, že najednou nedokážou splácet své závazky, a hrozí jim tak, že přijdou o střechu nad hlavou. Tento stres spolu s bezmocí zatěžuje velké procento lidí, a ukazuje onu pomyslnou hranici chudoby, kdy nevědí, zda ještě zítra budou mít kde spát. Ti, kteří mohou, to řeší dalším zaměstnáním, či brigádou, někteří kontaktují finanční poradce, nebo využijí systém státní sociální podpory. Najdou se však i tací, kteří už na dávkách jsou, mají několik zaměstnání, a stejně jim peníze nevychází, což je velký, a jen obtížně řešitelný problém.

Omezování nákupu potravin

Velké procento lidí také muselo začít omezovat nákupy potravin, a kupují jen to, co je ve slevě, či za dostupnou cenu. Mnozí si pak musejí odříct základní a pro život nutné potraviny, jako je třeba ovoce, zelenina, maso, či mléčné výrobky. Nejhůř jsou na tom pak rodiny s dětmi, kde se rodiče viní za to, že svému dítěti nemohou dopřát nic lepšího, než instantní polévku, či brambory. Tito lidé pak obvykle s potupným pohledem, a pocitem hanby navštěvují potravinové banky, které jim nabídnou alespoň takový balíček jídla, aby mohli dětem dopřát to základní a nutné.

chudé dítě

Poplatky a nutné výdaje

Nutné výdaje jsou ty, bez jejichž splacení nelze žít alespoň trošku důstojně. Jedná se o poplatky za energie, pojištění, či výdaje na školní potřeby dětí. Stát pak často nabízí pomoc s placením školného, avšak jen do jisté výše. Mnoho rodičů pak nemůže zaplatit dětem školní obědy, ačkoliv se reálně nejedná o vysokou částku, zkrátka jim na to nezbývá. Školní výlety jsou vyloučeny, a kroužky pouze ty, které jsou zdarma.