Pro někoho je práce potěšením, pro někoho naopak povinností. A pro všechny je zdrojem finančních prostředků, bez kterých by se dnes nedalo žít.
Kde využijete vatelín
Kde využijete vatelín

Kde využijete vatelín

Jde o materiál, který zajímá hlavně švadleny a kutilky, které rády doma něco pěkného pro svůj domov vytváří. Vatelín se většinou prodává v metráži, která má určitou gramáž (v podstatě jde o to, jak silná je vrstva materiálu). Jeho hojné využití je dáno i tím, že snese praní doma v pračce, a to až do teploty 60°C.

Kde se s vatelínem potkáte

V domácnosti na vatelín narazíte například u dětské postýlky, kde tvoří ochranou bariéru. Je velice měkký a stlačitelný. Můžete na něj narazit také v různém polstrovaném nábytku, jako jsou například kuchyňské židle. V kuchyni ho najdete i jako výplň v kuchyňských chňapkách nebo v sedácích.

vatelín1

Jestliže ve vaší zimní prošívané bundě není peří, s největší pravděpodobností se mezi svrchní vrstvou látky a podšívkou bude nacházet vatelín. Právě díky této vložce vám bude v zimě teplo a vaše bunda bude lehká, měkká a hřejivá.

Když se po únavném dnu konečně dostanete k odpočinku, možná máte po ruce přikrývku, která je vyplněná vatelínem. Je lehká, měkká a krásně vás zahřeje. Tento materiál může slouží dokonce i pro zvukovou izolaci a tak ho možná máte doma i v některých reproduktorech, aniž by jste o tom měli tušení.

Další formou vatelínu je výplň. Jde o drobné a lehké kuličky, které se dávají do měkkých hraček pro nejmenší děti, do různých sedáků a polštářů.

vatelín

Jak poznat kvalitní vatelín

Pokud hledáte vatelín v metráži, ten kvalitní by si měl umět držet svůj tvar a mít také dobrý izolační efekt. Kromě tepelné izolace, která zaručí, že vaše přikrývka vás zahřeje, by měl být také dobrou zvukovou izolací.

Tento materiál má mnoho využití a pokud šijete a zkoušíte nové věci, možná jste si někdy dělali přikrývku metodou patchwork a právě tento materiál jste použili jako hřejivou a nadýchanou výplň vašeho kutilského výrobku, který můžete díky jeho vlastnostem prát dokonce i v pračce a přikrývka bude stále jako nová.