Jde o materiál, který zajímá hlavně švadleny a kutilky, které rády doma něco pěkného pro svůj domov vytváří. Vatelín se většinou prodává v metráži, která má určitou gramáž (v podstatě jde o to, jak silná je vrstva materiálu). Jeho hojné využití je dáno i tím, že snese praní doma v pračce, a to až do teploty 60°C.
Kde se s vatelínem potkáte
V domácnosti na vatelín narazíte například u dětské postýlky, kde tvoří ochranou bariéru. Je velice měkký a stlačitelný. Můžete na něj narazit také v různém polstrovaném nábytku, jako jsou například kuchyňské židle. V kuchyni ho najdete i jako výplň v kuchyňských chňapkách nebo v sedácích.
Jestliže ve vaší zimní prošívané bundě není peří, s největší pravděpodobností se mezi svrchní vrstvou látky a podšívkou bude nacházet vatelín. Právě díky této vložce vám bude v zimě teplo a vaše bunda bude lehká, měkká a hřejivá.
Když se po únavném dnu konečně dostanete k odpočinku, možná máte po ruce přikrývku, která je vyplněná vatelínem. Je lehká, měkká a krásně vás zahřeje. Tento materiál může slouží dokonce i pro zvukovou izolaci a tak ho možná máte doma i v některých reproduktorech, aniž by jste o tom měli tušení.
Další formou vatelínu je výplň. Jde o drobné a lehké kuličky, které se dávají do měkkých hraček pro nejmenší děti, do různých sedáků a polštářů.
Jak poznat kvalitní vatelín
Pokud hledáte vatelín v metráži, ten kvalitní by si měl umět držet svůj tvar a mít také dobrý izolační efekt. Kromě tepelné izolace, která zaručí, že vaše přikrývka vás zahřeje, by měl být také dobrou zvukovou izolací.
Tento materiál má mnoho využití a pokud šijete a zkoušíte nové věci, možná jste si někdy dělali přikrývku metodou patchwork a právě tento materiál jste použili jako hřejivou a nadýchanou výplň vašeho kutilského výrobku, který můžete díky jeho vlastnostem prát dokonce i v pračce a přikrývka bude stále jako nová.