Pro někoho je práce potěšením, pro někoho naopak povinností. A pro všechny je zdrojem finančních prostředků, bez kterých by se dnes nedalo žít.
5 tipů jak posunout svůj běžecký výkon
5 tipů jak posunout svůj běžecký výkon

5 tipů jak posunout svůj běžecký výkon

Téměř každý běžec časem dospěje do stádia, kdy nemůže prolomit svoje limity. Tempo se nezrychluje, vzdálenost ne a ne prodloužit. Právě v této chvíli to nejvíce lidí „zabalí“. Jak se vyhnout stagnaci a neztratit motivaci při běhu? Následujících pět rad vám může pomoci!
běh do kopce
1.      Kopce
Pokud většina vašich běžeckých tratí vede po rovině, je vhodné si jednou za čas zpestřit trénink během v kopcovitém terénu. Nemusíte jezdit rovnou do hor, stačí si najít klidně jen mírný kopec. Při běhu v kopcích zapojujete více svalů, vaše nohy si tak přirozeně přivyknou větší zátěži. Zároveň se více rozkolísá vaše tepová frekvence, což zvýší váš aerobní výkon.
2.      Zkuste intervaly
Pokud v dosahu kopcovitý terén nemáte, můžete vyzkoušet běhat intervalově. Vhodným pomocníkem bude sport tester, který bude hlídat vaši tepovou frekvenci. Střídejte intervaly intenzivní námahy (cca 80-90% maximální tepové frekvence) s odpočinkovými (chůze, lehký výklus). Takovýto způsob běhu zařaďte alespoň jednou týdně.
stopky na trati
3.      Posilování
Posilování a běh se na první pohled neslučuje. Svalnatý běžec je těžký, to sice ano, ale v tomto případě nejsou cílem posilování obrovské bicepsy nebo prsní svaly. Zvolte cviky, které posílí extenzory a flexory kyčle a kolene. Zaměřte se na svaly hýždí, přední i zadní strany stehen. Ideálními cviky jsou dřepy, zanožování či předkopávání. Výsledkem je stabilizovaný běžecký krok.
4.      Strečink
Pro správnou techniku běžeckého kroku je rozhodující dostatečný rozsah pohybu. Dynamický a statický strečink je tak vhodným prostředkem, jak se zdokonalit. Protahujte se nejen před, ale především po výběhu. Zaměřte se na oblast beder a zadní stranu stehen. Nezapomínejte na to, že abychom správně dokázali sval protáhnout, musí být zahřátý!
nešťastný kluk
5.      Závoďte!
Běhali jste zatím jen pro radost? Výborným prostředkem, jak se vyhnout stagnaci výkonu je závod! Podle vašich schopností zvolte vhodnou dálku závodu, stanovte si reálný čas, za který ho chcete zaběhnout a uvidíte, že motivace k trénování se několikanásobně zvýší. Navíc poznáte, že většina závodů má pohodovou atmosféru a vaši soupeři/kolegové se s vámi mohou podělit o nové poznatky a tipy a obohatit tak váš trénink.