Pro někoho je práce potěšením, pro někoho naopak povinností. A pro všechny je zdrojem finančních prostředků, bez kterých by se dnes nedalo žít.
Přítelkyně na celý život – čokoláda!
Přítelkyně na celý život – čokoláda!

Přítelkyně na celý život – čokoláda!

Čokoládě holdoval samotný Casanova. A nejen on, ale už i kmeny Mayů a Aztéků. Již v té době byla čokoláda známá pro své afrodizikální účinky. V dnešní době je čokoláda považována za sladkost. Ovšem kdysi dávno tomu tak nebylo. Například v 17. století bylo kakao dokonce lékaři předepisováno při trávicích potížích či pro zlepšení funkce jater. Kakao bylo v rámci podpůrné léčby při chudokrevnosti a vysokých horečkách. Čokoláda byla dokonce dostupná ke koupi v lékárnách. Doposud v některých zemích je čokoláda jako lék, například v Africe je efektivní v rámci prevence proti malárii.
tabulka čokolády

Čokoláda je považována za účinný antioxidant. Na základě vědeckých poznatků je prokázáno, že flavonoidy jsou účinným antioxidantem a právě kakaové boby jsou bohatým zdrojem na flavonoidy. Logicky z toho však vyplývá, čím větší obsah kakaa v čokoládě, tím vyšší účinnost a zdravější forma této sladké pochoutky. Kvalitní čokoláda zde hraje zásadní roli. Tj. čokoláda s minimálním 70% obsahem kakaa.

tekutá čokoláda

Pozitivní účinky kvalitní čokolády

Aneb proč je čokoláda dokonce zdraví prospěšná? Kakaové boby v sobě ukrývají nejen vitamín C, ale disponují značným množstvím minerálních látek – mangan, hořčík, železo či zinek, přínosný je i obsah antioxidantů a rovněž jsou zdrojem tzv. zdravých tuků – omega 6. Jak už bylo psáno výše, vysokoprocentní čokoláda je bohatá na látku zvanou flavonoidy, což je přínosný zdroj antioxidantů, které mají prokazatelně pozitivní účinek v rámci prevence vzniku rakoviny a rovněž slouží jako efektivní ochrana buněk v lidském těle.

Tato pochoutka může pomoci při hubnutí! Na základě nejedné studie je prokázáno, pokud si dopřejete malý kousek kvalitní čokolády před konzumací jídla, tímto tak předejdete chuti na sladké a na nezdravé jídlo. Čtvereček hodnotné čokolády dokáže účinně zasytit.

nasekané čokolády

Proč si dopřát hodnotnou čokoládu?

Prokazatelné jsou účinky v rámci vlivu na regulaci krevního tlaku, má pozitivní účinek na srdce a cévy. Když si dopřejete kousek kvalitní čokolády, ochráníte se tak před artritidou i různými alergiemi, stejně tak dojde k navýšení prokrvení těla. Váš nervový systém bude optimálně stimulován. Čokoláda se pyšní svým vlivem na činnost mozku, neboť zlepšuje koncentraci i povzbuzuje jeho aktivitu. Nejvíce je však tato pochutina oblíbena pro její blahodárné účinky na stav psychiky, kdy značně má tlumící efekt na splín, špatnou či smutnou náladu. Čokoládu si nemusíte dopřávat jen jako výtečnou pochoutku, ale též si můžete vychutnat čokoládovou masáž či zábaly.