Cestování s dětmi – pohoda nebo horor?
Cestování s dětmi – pohoda nebo horor?

Cestování s dětmi – pohoda nebo horor?

Je tu léto, a s ním nastala doba dovolených. Spousta lidí se snaží někam jet, aby si léto pořádně užili. Kdo má děti, chce samozřejmě cestovat i s nimi. Jenže někdy se vytrácí soudnost, rodiče přecení své síly i síly svého dítěte, a rázem je z dovolené horor. Každé dítě je jiné, a ani rodiče nikdy nemůžou vědět, jak bude jejich dítě reagovat na cestování, ať už v autě nebo v letadle. Delší cestu za sluncem může dobře zvládnout půlroční miminko, a nemusí být bezproblémová pro mnohem starší děti.

otec dítě moře

Nechat děti doma?
Leckterý rodič by namítl, že přece nenechá děti doma a neochudí je o zážitek z moře. Jenže pokud cestujete k moři za sluncem, je tam mnohem větší vedro než u nás. Většinu dne stejně budete muset být zalezlí ve stínu, aby se děti nespálily. Věřte tomu, že řešit zahraniční lékařskou péči opravdu nechcete. Pokud už děti musíte k moc vzít, mějte s sebou lékárničku pro děti vždy při ruce.

Je rozhodnuto, děti jedou. Čeká vás výběr destinace, dopravního prostředku i taková maličkost jako je program a stravování. V některých destinacích je lepší nepít tamní vodu z důvodu výskytu bakterií, na které není náš organismus připraven, a tyto bakterie umí pořádně zatočit s dospělým, ne tak s malým dítětem.
Strávit několikahodinovou cestu ve vajíčku či sedačce není příjemné, protože děti mají okolo sebe méně prostoru a tak se více potí, může docházet k přehřívání organismu.

houpací síť

Tento článek nemá rodiče děsit a odrazovat od cesty s dítětem, ale donutí se zamyslet, za by nebylo lepší případně nekazit dovolenou sobě, spolucestujícím i samotným dětem, a počkat pár let s dovolenou u moře. Moře vám neuteče, a i v tuzemsku určitě najdete spoustu krásných míst, která stojí za to, abyste tam strávili část dovolené. Pečlivě zvažte všechna pro a proti, rizika a s chladnou hlavou rozhodněte, zda pojedete za hranice, či počkáte, až děti povyrostou.