Pro někoho je práce potěšením, pro někoho naopak povinností. A pro všechny je zdrojem finančních prostředků, bez kterých by se dnes nedalo žít.
Analýza DNA v kriminalistické laboratoři: TV x realita
Analýza DNA v kriminalistické laboratoři: TV x realita

Analýza DNA v kriminalistické laboratoři: TV x realita

Kriminalisté se shromáždí v lesklé laboratoři. Radí se. Několik testovacích zkumavek se otáčí. Stisknou tlačítko na počítači a bingo – vyřeší se další případ.
 kriminální případ
Ano, je to nádherný svět DNA, protože je používán k řešení zločinů moderními policejními silami – alespoň to je to, co vidíte v televizi.
 
Realita už je ale odlišná. Největší omyl televizních diváků je způsoben tím, že jsou zvyklí, že u každého případu jsou důkazy a nalezená lidská DNA nejlépe s kusem přesného otisku prstu.
 
Další velkou mylnou představou je, že proces proces analýzy obvykle trvá několik týdnů, než se dostane výsledek. Jednak je to způsobeno vytížeností laboratoře a druhým důvodem je časově náročným proces některých analýz.
 buňky dna
 
Před analýzou DNA je nutné se probrat hromadou důkazního materiálu. Při tom je třeba zaměřit se i na jiné věci, než jen na DNA, jsou to různé skvrny, vlákna a jiné. Často je to stížené tím, že kriminalisté při opravdu nejasném případu ani nevědí, co pořádně mají hledat.
 
Jakmile je DNA nalezena, extrahuje se z materiálu, do kterého se mísí, a poté se změří množství extrahované DNA. Laboratoř potřebuje získat aspoň 1 nebo 2 ng.
 
DNA se potom umístí do stroje pro značení DNA a výsledky se převádějí do genetického analyzátoru.
 
Jen proto, že je analýza umožněná, ještě není jistota, že se získají nějaké výsledky. Mohlo dojít k poškození DNA sluncem, teplem nebo vlhkostí. Každý člověk navíc zanechává svou DNA v různé míře. Někdo má mastnější kůži, někdo používá rtěnku a toto všechno potom brání úspěchu o výsledek.
 
Genetický analyzátor totiž pracuje s DNA tak, že materiál prozkoumá na třinácti různých místech a potom jednoznačně určí výsledek. V opačném případě, tedy chybějícího počtu do 13 výsledek není možný, resp. není ho možné použít jako jednoznačný. V některých případech mohou vyšetřovatelé pouze zjistit, zda DNA pochází od muže nebo ženy, ale tato skutečnost může být stále cenná.
 
Vzorky DNA, o nichž je známo, že pocházejí od pachatele, jsou uvedeny v databázi odhalených vzorků, které mají nyní 5 milionů souborů. DNA od nevinných okolních osob není do databáze přidána.