Definice Pluta je stále na bodu mrazu
Definice Pluta je stále na bodu mrazu

Definice Pluta je stále na bodu mrazu

Planeta je takové těleso, které obíhá kolem Slunce, má dostatečnou hmostnost, aby ji její gravitační síly zformovaly do kulové tvar, je dominantní v zóně své oběžné dráhy a není družicí jiného tělesa.

Po staletí bylo slovo „planeta“ mnohem inkluzivnějším pojmem. Když Galileo obrátil svůj dalekohled na Jupiter, jakékoli velké pohybující se těleso na obloze bylo považováno za planetu – včetně měsíců. Když astronomové v 19. století objevili skalnatá tělesa, která dnes nazýváme asteroidy, také se jim alespoň zpočátku říkalo planety.
Pluto bylo od samého počátku považováno za planetu. 

Pluto není planeta

Donedávna byl Pluto milovanou devátou planetou. Nikomu nevadilo, že má nakloněnou, excentrickou oběžnou dráhu. 
Když bylo Pluto v roce 2000 vyloučeno z planetárního zobrazení v Americkém přírodovědném muzeu v New Yorku, děti rozesílaly nenávistnou poštu Neilu deGrasse Tysonovi, řediteli planetária muzea. Podobně došlo k populárnímu rozruchu, když před 15 lety, v srpnu 2006, Mezinárodní astronomická unie nebo IAU napsala novou definici „planety“, která vynechala Pluto. Nová definice požadovala, aby těleso 1) obíhalo kolem Slunce, 2) mělo dostatečnou hmotnost, aby bylo sférické a 3) vyčistilo okolí kolem své oběžné dráhy od jiných těles. Objekty, které splňují první dvě kritéria, ale ne třetí, jako Pluto, byly označeny jako „trpasličí planety“.
,,Věřím, že přijaté rozhodnutí bylo správné,“ říká astronomka Catherine Cesarsky z CEA Saclay ve Francii, která byla prezidentkou IAU v roce 2006. ,,Pluto se velmi liší od osmi planet sluneční soustavy a bylo by to velmi Je těžké udržet počet planet planety sluneční soustavy, protože byly objevovány masivnější objekty. Záměrem vůbec nebylo degradovat Pluto, ale naopak jej propagovat jako prototyp nové třídy objektů sluneční soustavy, které mají velký význam a zájem.“

Pluto solární systém

Planetární vědec Jim Bell, nyní na Arizonské státní univerzitě v Tempe, si myslel, že toto rozhodnutí bylo výsměch. ,,Myšlenka, že planety musí vyčistit své dráhy, je obzvláště nepříjemná,“ říká. ,,Všechno se zajímavou geologií by mělo být planeta,“ dodal nedávno Bell.  
V roce 2006 jsme se dozvěděli, že Pluto má atmosféru a možná i mraky. Má hory vytvořené z vodního ledu, pole zmrzlého dusíku, metanem zasněžené vrcholy a duny a sopky. ,,Je to dynamický, složitý svět, na rozdíl od jiných obíhajících kolem Slunce,“ napsal novinář Christopher Crockett v časopise Science News v roce 2015, kdy kosmická loď NASA New Horizons přeletěla kolem Pluta.
Mise New Horizons ukázala, že Pluto má fascinující a aktivní geologii, která dokáže soupeřit s jakýmkoli skalnatým světem ve vnitřní sluneční soustavě.